7 Aralık 2016 Çarşamba

7.12.2016

Kırmızı

Kırmızı çizgiler, kırmızı düğmeler benim için ötesinde kontrolümü kaybetmeyi anlatan tanımlardır.

Hepimizin farklı kırmızıları var. Bunları farketmek davranışlarımızı yönetirken daha doğru adımlar atmamıza yardımcı olur. Demek istediğim tepki göstermek yerine bilinçli seçim sergileyerek davranmamızı sağlar.

Kırmızı ne demek? Benim için sınır ihlali ve yukarıda da değindiğim gibi kontrol kaybetme alanı.

Örnek vermem gerekirse, kırmızı çizgilerim sınırlarımdır. Bunların yok sayılarak geçilmesi beni içten içe hiddetlendirir. Bu duygunun temelinde hangi sınırımın benim iznim olmadan geçildiğini bilmemek yatar. Eğer bu konuda farkındalığım varsa tepki gösterme veya duyguyu yönetme arasında bilerek seçim yapabilirim. Farkındalığım yoksa hiddetle tepki gösterebilirim veya küserim. Ben farkındalıkla seçim yapmayı tercih ediyorum. Seçimimle ilerlediğimde sergilediğim davranışa sahip çıkıyorum. Seçim yapamadığımda veya yapmadığımda, konuşmadığımda çizgimin geçilmiş olması çok şişmiş bir balon gibi hayatımda hak etmediği kadar yer kaplıyor.

Kırmızı düğmelerim yalan, karşımdakinin beni dinlememesi ve varsayımlar. Ne demek istediğimin duyulması benim için önemli. Sanırım bu nedenle kırmızı düğmelerime basıldığını daha çok farkediyorum. 

Çalışma hayatında #genç profesyoneller kendi kırmızılarını fark ederlerse kariyer yolculuklarını istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yönetebilirler. Daha az çatışma, daha az vakit kaybı. Çatışmayı bilerek, niye çatışıldığının farkındalığı ile yönetebilme imkanı.

Farkındalığın sonsuz faydalarından bir tane daha :)

Haydi koçluk ile kırmızılarımız ile tanışalım. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder